Jste zde: HomeJosef Sekyra 12/2009
Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Josef Sekyra, první Čech na Jižním pólu

 

sekyra_1

V pondělí 7. prosince 2009 byla v 16 hod. v Městské galerii Zázvorka slavnostně zahájena výstava nazvaná Josef Sekyra, první Čech na Jižním pólu.
Expozice připomíná významného rodáka doc. RNDr. Josefa Sekyru CSc., celosvětově uznávaného vědce, cestovatele a prvního Čecha, který stanul na Jižním pólu. Pan Sekyra se v Novém Městě n. M. narodil a s rodinou zde žil. Zemřel v listopadu 2008.
V úvodním slovu při zahájení výstavy zavzpomínal na J. Sekyru jeho žák, kamarád a spolupracovník z České geologické služby pan Jiří Šebesta. Vyjádřil velkou radost z toho, že rodné město na tak vynikajícího vědce nezapomnělo a dál bude tento projekt přibližující Sekyrovu vědeckou práci v budoucnu rozvíjet. „ Josef Sekyra studoval přírodní procesy, které utvářely a neustále utvářejí zemský povrch. Studium těchto procesů je velmi důležité z mnoha důvodů, protože na zemském povrchu se odehrává veškerý život a přírodní procesy jej jak se patří významně ovlivňují. Dá se říci, že vytvořil ve své době moderní a progresívní „českou školu“ v oboru geologie a zařadil se mezi významné světové geomorfology“, řekl pan Šebesta. Přítomní odborníci ocenili doplnění výstavy geologických nálezů a části sbírky pana Sekyry současnými antarktickými objevy. Současnost je na výstavě prezentována přehlednými tabulemi s informacemi o nových geologických a přírodovědeckých výzkumech, které provádějí čeští vědci v posledních letech. Vše je doplněno vitrínami s trojrozměrnými exponáty a velkoplošnou televizní obrazovkou s promítáním multimediální prezentace.
Pozvánku na vernisáž přijal mj. syn pana Sekyry, pan Zdeněk Sekyra, který doplnil slova pana Šebesty o svém otci, vyjádřil radost a poděkování Městskému muzeu v Novém Městě za uspořádání této expozice. Pan Zdeněk Sekyra také vyřídil přítomné paní starostce B. Malijovské dodatečné poděkování svého otce za udělení čestného občanství, kterého si velmi vážil. Díky tomu, že se současný ředitel městského muzea RNDr. Václav Pavel, Ph.D. zúčastnil posledních dvou českých expedic do Antarktidy (2008-2009), je pravděpodobné, že expozice o Antarktidě má naději na rozšíření a další popularizaci mezi laickou veřejností.

Výstavu pro vás připravilo Městské muzeum v Novém Městě nad Metují s podporou města Nové Město nad Metují, Královéhradeckého kraje a České geologické služby Praha. Výstavu můžete shlédnout v Út-Pá 10-12, 12:30-16 a So a Ne 9-12 (svátky zavřeno) až do 17. ledna 2010.

Jana Poláčková

sekyra_2


sekyra_3

 

 

 

Archiv akcí muzeum

Menu

Aktuálně v muzeu

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleNahoru