Jste zde: HomePřírodovědné oddělení
Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Přírodovědné oddělení

Jaroslav Resl  externista, vedoucí přírodovědného oddělení
Jiří Dvořák externista, entomolog se zaměřením na řád Diptera
Jiří Franc externista, entomolog
Barbora Hanušová externistka, botanik

Přírodovědné oddělení vzniklo v roce 1998 po příchodu Mgr. Šárky Stolínové. Po zvážení možností muzea a konzultacích ve Východočeském muzeu v Hradci Králové se stanovilo zájmové území pro dokumentační činnost muzea – Region Novoměstsko, přibližně v okruhu kolem 15 kilometrů od Nového Města nad Metují. Oddělení tvoří sbírku geologickou, botanickou, entomologickou, malakologickou, ptačích vajec a dermoplastických preparátů.

V současné době nemá oddělení kmenového zaměstnance, o sbírky se tedy starají externisté. Jejich práce se omezuje na ošetřování a katalogizaci sbírek, v nichž je uloženo bez mála 30 000 položek (k roku 2018 je to 22 000 položek v entomologické podsbírce, 5 000 herbářových položek, víc jak 2 000 geologických vzorků a takřka 500 kusů vajec, ulit a dermoplastických preparátů). Veškeré sbírky jsou dokumentovány programem Demus a jsou dle zákona aktualizovány v databázi Ministerstva kultury.

Od roku 2015 se oddělení opět zapojuje do různých přírodovědných výzkumů i v širším regionu. Do této činnosti se zapojuje i kolektiv zájmového sdružení „Bioklub“, který nám vypomáhá i s tvorbou sbírek a údržbou přírodovědné expozice. Zprávy z těchto aktivit jsou k nahlédnutí na tomto odkaze: www.bioklub.webnode.cz/projekty/

Pracovna oddělení je přístupná badatelům (nutná dohoda předem), kteří mohou využívat i technické vybavení (stereolupa, mikroskop, navigace GPS, počítač a další drobné doplňky), které je umístěno v pracovně před depozitářem.

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleNahoru