You are here: Home
MĚSTSKÉ MUZEUM NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Nová hodinářská expozice v Městském muzeu Nové Město nad Metují

Původní hodinářské expozice v Městském muzeu v Novém Městě nad Metují byla otevřena na jaře 2008. Mapovala historii náramkových hodinek Prim a okrajově i historii výroby budíků a hodin stejné značky. Expozice vznikla společným úsilím města Nové Město nad Metují a Ing. Libora Hovorky, který byl autorem výstavy a zároveň i majitelem všech exponátů.

Po uplynutí osmi let od jejího otevření se vedení města společně s Ing. Liborem Hovorkou dohodlo na obměně expozice tak, aby prezentovala výhradně hodinářské výrobky vzniklé v Novém Městě nad Metují. Kromě toho, že o čtvrtinu vzrostl počet exponátů, bylo do prostoru expozice přidáno několik nových tematických plakátů a zároveň provedena kompletní výměna osvětlení prezentačních vitrín. Původní halogenové zářivky byly nahrazeny moderními LED svítidly, která mají vyšší výkon, lepší prostorové pokrytí světlem a nižší spotřebu.

V nové expozici je tak možné spatřit mimo jiné prototypy prvních hodinek vyrobených v Československu, které nesly název Spartak. Dále reprezentativní hodinky Prim Diplomat z konce 60. let minulého století, které ve své době představovaly vrchol designu a kvality. Hodinky pro zdravotní sestry - Prim Aeskulap, které mají na svém číselníku speciální stupnici pro měření tepové frekvence pacienta. Velkou sběratelskou raritu představují hodinky Prim Orlík z roku 1965. Bylo jich vyrobeno pouze 300 kusů a jejich současná sběratelská hodnota přesahuje částku 100.000,- Kč. Je to nejcennější exponát celé výstavy. Kromě toho jsou k vidění největší a nejmenší funkční hodinky Prim zapsané v Knize rekordů České republiky, hodiny Prim používané v legendárních autobusech Škoda RTO a pro většinu návštěvníků budou zajímavé i nejpopulárnější hodinky, které se kdy v Novém Městě nad Metují vyráběly a sice Prim Sport. Mezi jejich nejznámější uživatele patřil první Čechoslovák, který přeplaval kanál La Manche – František Venclovský, nebo československý mořeplavec Richard Konkolski.

Celkem nová expozice v Městském muzeu Nové Město nad Metují nabízí více jak 120 exponátů, které mapují historii hodinářské výroby v Novém Městě nad Metují. Jedná se o jedinou stálou výstavu hodinek a hodin Prim v České republice.

Ing. Libor Hovorka

 

CELOROČNÍ PRODEJ BETLÉMŮ

V pokladně Městského muzea Nové Město nad Metují je po celý rok k prodeji široká škála papírových vystřihovacích a vysekaných skládacích betlémů. Autory jsou např. M. Aleš, J. Lada, M. Fischerová-Kvěchová, J. Herain, J. Knapovský, J. Škopek, J. Haldová, J. Cita a další.

Dále pak nabízíme vánoční ozdoby, betlémy a figurky z kukuřičného šustí a včelího vosku, podmalby na sklo, paličkovanou vambereckou krajku, keramiku, keramické a smaltové šperky a další umělecko-řemeslné výrobky.

Soutěž "O muzejní betlém"

 

Slavnostní otevření nové expozice přilákalo desítky občanů

V předvečer státního svátku dne 27. 10. 2015 proběhla v Městském muzeu Nové Město nad Metují vernisáž nové expozice „Krejčovská dílna". Slavnostního přestřižení pásky se ujal starosta města Petr Hable. Autorky výstavy Monika Mrázková a Martina Grymová čerpaly z darovaných předmětů rodiny Ježkovy a Novákovy z Mezilesí, muzejního depozitáře a ze soukromých sbírek.

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleZázvorka

zazvorka

mapa_zazvorka_ikona

Nahoru