Jste zde: HomeTomáš Vosolsobě 7–8/2010
Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Tomáš Vosolsobě

 

vosolsob plakt16.7. – 29. 8. 2010
GALERIE ZÁZVORKA,
NA ZADOMÍ 1210 NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ
foto z vernisáže Filip Laštovic a Václav Pavel
 

 
Tomáš Vosolsobě
malby/kresby

 


Tomáš Vosolsobě se narodil se 7. března 1937 v Praze-Střešovicích, v letech 1952 – 1956 studoval na Výtvarné škole v Praze, v letech 1956 – 1962 na Akademii výtvarných umění v Praze a 1962 – 1963 ještě čestný rok na AVU (prof. K. Souček). Od roku 1947 do roku 1982 bydlel v Uhříněvsi, od roku 1982 pobýval ve Švýcarsku a od října 2000 žije ve Velvarech. Svá díla dosud vystavoval na více než stu samostatných a kolektivních výstavách v České republice, Švýcarsku, Německu a Itálii. Je členem Unie výtvarných umělců ČR
a Středočeského sdružení výtvarníků. Je považován za jednoho z významných představitelů českého informelu.

 

Když člověk stane před výtvarným dílem, směr, kterým se mají rozběhnout jeho myšlenky, obvykle naznačí název díla. Ale co si počít s obrazem, který se jmenuje 21 – 1987? Leckoho to může zaskočit, ale pro člověka, jenž dovede ocenit svobodu, je to pocta. Je jen a jen na něm, zda s pomocí své vnitřní citlivosti, intuice, svých znalostí, zálib, sympatií či antipatií, vkusu a bůhvíčeho ještě najde klíč, nebo zaklínadlo, které by mu pomohly vstoupit.
A tak jsem se i já vydal hledat svoje klíčová slova, která by mi pootevřela dvířka k tvorbě Tomáše Vosolsobě. Našel jsem dvě: svoboda a hra. Nutno podotknout, že z autorovy strany je to hra vabank – jako zástavu do ní vložil celý svůj život – pro sebe si vymínil právo svobodně tvořit a nám ponechal svobodu jej případně nepochopit.

Petr Suchánek

 

tomas vosolsobe

 

ritta vosolsobe

 

Aktuálně v muzeu

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Zázvorka

zazvorka

mapa_zazvorka_ikona

Hledej

Aktuálně v galerii

Archiv akcí Zázvorka

Menu

Přihlášení uživateleNahoru